Doktryna którego starożytnego filozofa jest Ci najbliższa?

Starożytni mędrcy prezentowali różniące się od siebie filozoficzne koncepcje etyki. Który z nich wyrażał poglądy najbliższe Twoim przekonaniom?


 1. 1

  Co daje Ci poczucie szczęścia?

  1. Samotność w Twoim własnym świecie
  2. Piękno
  3. Równowaga
  4. Codzienne drobiazgi
  5. Wolność
  6. Przyjemności
 2. 2

  Właściwe postępowanie to kwestia:

  1. Bycia dobrym człowiekiem
  2. Rozumienia, co jest dla kogo odpowiednie
  3. Kierowania się właściwymi pobudkami
  4. Wstrzymania się od osądzania
  5. Troski o innych
  6. Siły woli i charakteru
 3. 3

  Starasz się:

  1. Nie roztrząsać błędów przeszłości
  2. Nie poprawiać innych na siłę
  3. Żyć po swojemu
  4. Walczyć ze swoimi słabościami
  5. Nie walczyć z tym, czego nie możesz zmienić
  6. Unikać konfliktów i łagodzić je, gdy już wystąpią
 4. 4

  Określiłbyś siebie mianem:

  1. Działacza
  2. Sybaryty
  3. Myśliciela
  4. Samotnika
  5. Obserwatora
  6. Idealisty
 5. 5

  Co Cię odrzuca w postępowaniu innych ludzi?

  1. Skrajności
  2. Niemoralność
  3. Okrucieństwo
  4. Ekshibicjonizm emocjonalny
  5. Lenistwo
  6. Cierpiętnictwo
 6. 6

  Pod którą z tych opinii mógłbyś się z przekonaniem podpisać?

  1. Nie ma większej wartości niż prawdziwa przyjaźń
  2. Siła tkwi w różnorodności
  3. Niech każdy żyje tak, jak mu odpowiada
  4. Każdy dzień przynosi ze sobą coś pięknego
  5. Każdy sam musi wypracować sobie szczęście
  6. Lepiej milczeć, niż gadać po próżnicy
 7. 7

  Przyszłość to:

  1. Zapowiedź wielu pięknych chwil
  2. Nadzieja na poprawę i rozwój
  3. Nasza wspólna odpowiedzialność
  4. Pusta karta
  5. Coś, w co należy inwestować już dziś
  6. Jutrzejsza teraźniejszość
 8. 8

  Wybierz słowo, które najmocniej do Ciebie przemawia:

  1. Prostota
  2. Cisza
  3. Rozum
  4. Idea
  5. Komfort
  6. Harmonia

Doktryna którego starożytnego filozofa jest Ci najbliższa?

 1. Wynik

  Platon

  Jeśli nie wiesz, w jaki sposób postąpić, po prostu staraj się być dobrym człowiekiem - tak w skrócie można podsumować Twoje poglądy. Zależy Ci na tym, by postępować właściwie, nie ranić innych, żyć ze wszystkimi w zgodzie. Jesteś marzycielem i idealistą, urodzonym artystą, do którego przemawia idea piękna - szukasz go wszędzie i we wszystkim i zazwyczaj potrafisz znaleźć w najmniej spodziewanych miejscach.

  Jesteś rozjemcą, łagodzisz konflikty, postępujesz mądrze i sprawiedliwie, każdemu dajesz szansę i nigdy nikogo nie skreślasz. Zachwycasz się światem, który jest dla Ciebie niekończącym się źródłem inspiracji.
  Udostępnij swój wynik!
 2. Wynik

  Arystoteles

  Najważniejszą zasadą, którą się kierujesz, jest poszukiwanie równowagi. Odrzucają Cię skrajne poglądy i w ogóle wszelkie skrajności jako takie. Podzielasz arystotelesowską koncepcję "złotego środka". W życiu kierujesz się sprawiedliwością, a ludziom okazywać zrozumienie, zdajesz sobie bowiem sprawę, że każdy jest indywidualnością, czego innego potrzebuje i co innego jest dla niego najważniejsze.

  Nie narzucasz się innym ze swoimi poglądami, nie starasz się kształtować ich na własną modłę, zresztą różnorodność uważasz za twórczą i ciekawą, chętnie pytasz innych o zdanie i dzielisz się z nimi swoimi przemyśleniami. Nie ma niczego, co bardziej by Cię odrzucało niż fanatyzm - nieistotne, jakiej dziedziny dotyczy.
  Udostępnij swój wynik!
 3. Wynik

  Pyrron z Elidy

  Podobnie jak założyciel szkoły sceptyckiej, za jedną z najważniejszych cnót uważasz opanowanie. Nie lubisz obnosić się ze swoimi emocjami i pokazywać ludziom, co Cię boli. Wychodzisz z założenia, że nigdy nie da się całkowicie zgłębić, co siedzi w drugim człowieku i jaki on w istocie jest - dlatego najlepszą drogą postępowania jest wstrzymanie się od sądów, zwłaszcza pochopnych.

  Nie oceniasz, nie kategoryzujesz, nie szufladkujesz - trzymasz się zasady, by żyć po swojemu i pozwolić na to również innym. Jesteś raczej typem samotnika i nie czujesz się dobrze w tłumie, za największe źródło szczęścia uważasz wyciszenie i spokój.
  Udostępnij swój wynik!
 4. Wynik

  Zenon z Kition

  Twórca szkoły stoików miał zwyczaj mawiać, że "fortuna kołem się toczy". Ty również wychodzisz z założenia, że żadna sytuacja, czy szczęśliwa, czy nieszczęśliwa, nie jest stała. Wszystko się zmienia i niczego, co ma zewnętrzne źródło, nie można być całkowicie pewnym. Nie ulegasz impulsom, nie kierujesz się emocjami, starasz się obserwować świat i życie z dystansu.

  Najważniejsze dla Ciebie to żyć w zgodzie ze sobą i mieć poczucie, że Twoje uczynki są motywowane właściwą intencją. Cenisz sobie racjonalne podejście do życia, rozumową analizę i umiejętność dostosowywania się do każdych okoliczności. Nie walczysz z wiatrakami - nie warto szarpać się z tym, czego się zmienić nie da. Jeśli zaś nie masz nic do powiedzenia - po prostu milczysz, zamiast rzucać słowa na wiatr.
  Udostępnij swój wynik!
 5. Wynik

  Antystenes

  Z twórcą cynizmu łączy Cię umiłowanie prostoty. Jesteś niezależną jednostką, która kieruje się własnym kodem moralnym, nie oglądając się na opinie innych, a czasami nawet lekceważąc utarte zwyczaje. Z zaangażowaniem i dyscypliną pracujesz nad sobą, zmagasz się z niedostatkami swojego charakteru, wyrabiasz sobie silną wolę. Nie należysz do osób, które dałyby się skusić nałogom, nigdy sobie nie pobłażasz i wiele od siebie wymagasz.

  Zakładasz, że każdy jest kowalem swojego losu i może zapewnić sobie szczęście tylko w drodze włożonego wysiłku i starania, ponieważ nikt nie zasługuje na nie po prostu dlatego, że istnieje.
  Udostępnij swój wynik!
 6. Wynik

  Epikur

  Żyjesz tu i teraz - w Twojej opinii nie ma sensu ani roztrząsać bez końca przeszłości, ani wybiegać myślą w przyszłość. Trzeba cieszyć się tym, co się ma, unikając bólu wynikającego z rozdrapywania ran czy mnożenia możliwych scenariuszy. Pragniesz być szczęśliwy, przyznajesz sobie prawo dążenia do szczęścia i uważasz, że to system naczyń połączonych - Twoi bliscy odczują bowiem Twój dyskomfort, co z kolei wpływa na ich własne samopoczucie.

  Ogromną wartość ma dla Ciebie przyjaźń, która daje Ci poczucie spełnienia, bezpieczeństwa i stabilizacji. Nigdy też nie bierzesz na wiarę tego, co ktoś próbuje Ci wmówić - masz swój rozum i z niego korzystasz. Jesteś nieustraszony, a z każdym swoim lękiem mierzysz się natychmiast i z otwartą przyłbicą.
  Udostępnij swój wynik!

Doktryna którego starożytnego filozofa jest Ci najbliższa?

Logowanie

Twórz i rozwiązuj quizy!

Nie masz konta?
zarejestruj się

Rejestracja

Dołącz do naszej społeczności!

Akceptuję regulamin.
Zgadzam się przekazać swój adres e-mail, który będzie wykorzystywany do kontaktów w sprawach związanych z moim kontem, oraz akceptuję, że moje aktywności na stronie będą rejestrowane.
Powrót do
logowania

Resetuj hasło

Powrót do
logowania
Wybierz typ quizu
Quiz psychologiczny
Quiz wiedzy
Quiz preferencji
Quiz punktowany